آثار مثبت جانبی حرکت دانشگاه آزاد در مسیر توسعه اقتصاد دانش بنیان /* هادی قوامی

( 0 Votes ) 

 

آثار مثبت جانبی حرکت دانشگاه آزاد در مسیر توسعه اقتصاد دانش بنیان /* هادی قوامی

کد خبر: ۱۰۷۳۲۳

 

 

 

روي خط صبح به نقل از ایسکانیوز: در خصوص لزوم حرکت مراکز آموزش عالی کشور در مسیر توسعه اقتصاد دانش بنیان باید گفت که این اقدام به وِیژه در بخشی که شهریه محور هستند، ضروری است و دانشگاه آزاد گام های مطلوبی در برنامه ریزی در این حوزه برداشته است.

 

دانشگاه آزاد اسلامی نمی تواند برای تأمین مالی تنها به اخذ شهریه متکی باشد و این مشکلات جدی در امر آموزش و پژوهش ایجاد می کند. از همین رو شرکت های دانش بنیان نقش قابل توجهی دارند، به خصوص شرکت هایی که بتوانند اختراعات خود را به نوآوری تبدیل کرده و در تولید بکار گیرند، زیرا از این راه می توانند نیاز تولید و جامعه را برآورده کنند. پس از آن تجاری کردن نوآوری ها در افزایش تولید، اشتغال و ایجاد رابطه قوی تر میان دانشگاه و صنعت و جامعه نقش حائز اهمیتی دارد.

 

به این ترتیب می توان نیازهای جامعه را از طریق آموزش عالی برآورده کرد. در این میان کارآفرینان نیاز جدید، محصول جدید، مواد اولیه جدید و... می یابند و سازمان صنعتی و تولید جدیدی ایجاد می شود.

 

فراموش نکنیم وقتی این شرکت ها آغاز به فعالیت می کنند، درآمدهای تازه ای ایجاد می شود و این معنی تنوع سازی در منابع تامین درآمد دانشگاه است. وقتی دانشگاه آزاد اسلامی بتواند از طریق شرکت های دانش بنیان واقعی که با جامعه ارتباط دارد به سود دست پیدا کند، حتماً این سود در زیر ساخت های آموزش هزینه می شود. علاوه بر این اتکای دانشگاه به شهریه دانشجویان نیز به حداقل می رسد.

 

به اعتقاد من اگر طرح فعالیت های توسعه ای اقتصاد دانش بنیان درست انجام شود، 15 درصد هزینه های دانشگاه از طریق شهریه و 85 درصد از طریق سود حاصل از شرکت های دانش بنیان به دست خواهد آمد و طبیعتاً گام مثبتی در جهت بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی برداشته می شود.

 

یکی از مشکلات فعلی در جامعه ما این است که بین تحصیلات و نرخ بیکاری رابطه مثبتی وجود دارد، زیرا سرمایه گذاری زیاد در بخش آموزش عالی موجب بروز مشکل بیکاری شده و این شرکت های دانش بنیان می توانند با افزایش تولید و کیفیت محصولات، در منفی کردن این رابطه نقش مهمی داشته باشند بنابراین اگر چه هدف اصلی در استفاده از این نوع شیوه ها موضوع دیگری است، اما حتماً در حوزه اشتغال نیز آثار مثبتی خواهد داشت. بحث اولیه این است دانش را با نیازهای جامعه پیوند دهیم و از رهگذر به افزایش تولید، سرمایه و کاهش بیکاری و تورم و وابستگی ارزی و... نیز خواهیم رسید.

 

گذشته از این ورود به شیوه عمل می تواند الگوی مناسبی برای دیگر مجموعه ها باشد، زیرا وقتی دیده می شود که فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در شرکت ها و کارخانه های وابسته به دانشگاه به کار گرفته می شوند، تمایل دانشجویان به تحصیل در این دانشگاه افزایش می یابد، پیرو این گرایش در جامعه، مجموعه های آموزش عالی دیگر نیز در یک فضای رقابتی قرار می گیرند و ناگزیر خواهند بود شیوه ای شبیه به همین را مورد نظر قرار دهند. در نهایت این اقدام دانشگاه آزاد اسلامی، یک نمود بیرونی مثبت دارد.

 

* عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن