استقبال مجلسيان از حمايت بانک قرض الحسنه مهر ايران در ارتقاي سطح سلامت عمومي

on . Posted in ايران

( 0 Votes ) 

تفاهم‌نامه همکاري در حوزه سلامت اجتماعي ميان بانک قرض الحسنه مهر ايران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به امضاي دکتر مرتضي اکبري مديرعامل بانك و دكتر سيد محمدهادي ايازي معاون امور اجتماعي وزير بهداشت رسيد.

 

مقررشد تا طرفين در اين تفاهم نامه در زمينه هاي توسعه خدمات بهداشتي، درماني و آموزشي در چارچوب مسئوليت هاي اجتماعي خود همكاري نمايند،در اين تفاهمنامه كه با محوريت خيرين سلامت اجرايي خواهد شد همچنين بر ارتقاى سرانه سطح سلامت عمومي از مسير اجرايي شدن مفاد آن تاكيد شده است. از آنجايي که بيماران از جمله اقشاري هستند که در معرض مشکلات عديده مالي قرار مي‌گيرند با اجرايي شدن چنين طرح‌هايي بخش عمده‌اي از نگراني‌هاي اين قشر حل خواهد شد.

در همين راستا در خصوص مزيت‌هاي اجرايي شدن اين اقدام، نظرات تني چند از نمايندگان مجلس را از جمله رسول خضري، عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي،

سهيلا جلودارزاده، عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي، شهاب نادري عضو کميسيون اقتصادي در مجلس شوراي اسلامي و هادي قوامي عضو کميسيون برنامه و بودجه جويا شده ايم که در ادامه مي آيد:

رسول خضري: اين تفاهم نامه يک پشيبان مالي براي بيماران صعب‌العلاج است

رسول خضري در خصوص تفاهم‌نامه همکاري وزارت بهداشت با بانک قرض الحسنه مهر ايران گفت: طرح تحول سلامت توانست بسياري از مشکلات حوزه سلامت را رفع کند ولي از آنجائيکه همچنان مشکلات در اين حوزه باقي است بايد فکري مي‌شد که بيماران صعب‌العلاج نيز بتوانند هزينه درمان خود را فراهم کنند.

او افزود: وزارت بهداشت با امضاي اين تفاهم نامه يک پشيبان مالي براي اين بيماران درنظر گرفته است که مي‌تواند از مشکلات اين حوزه بکاهد.

اين عضو کميسيون بهداشت و درمان گفت: اين تفاهم‌نامه براي جذب افراد خير در حوزه سلامت منعقد شده است تا از اين طريق به مراکز آموزشي و درماني که در حوزه بيماران نيازمند فعال هستند کمک شود و اين مراکز بتوانند با کاستن کمبودهايشان گام‌هاي موثرتري را در اين زمينه بردارند.

خضري ادامه داد: با توجه به استعداد و توانمندي‌هاي بالاي مردم خصوصاً در زمينه‌هاي مشاركتي بايد سامان دهي جامع تر و مطلوب تري به منظور خدمت رساني به بيماران صعب العلاج صورت پذيرد.

با بهره گيري از يك مديريت هماهنگ و مطلوب مي توان زمينه ارائه خدمات كامل تر و بهتري را در حوزه بيماران سرطاني فراهم آورد.

او با تاكيد بر هماهنگي بين بخشي ميان موسسات و دستگاههايي كه در زمينه كمك به بيماران خاص و سرطاني فعاليت مي كنند اظهار داشت: ايجاد بانك اطلاعاتي جامع درخصوص بيماران صعب‌العلاج مي تواند در برقراري هماهنگي و مديريت بهتر در اين رابطه موثر واقع شود.او در پايان ابراز اميدواري كرد با ساماندهي و مديريت خدمات ارائه شده به بيماران نيازمند، بتوان خدمت رساني كامل و مطلوب را فراهم آورد.

سهيلا جلودارزاده: اين طرح روحيه کمک‌رساني به بيماران در ميان مردم را تقويت خواهد کرد

سهيلا جلودارزاده نماينده مردم تهران ضمن اشاره به تفاهم نامه همکاري وزارت بهداشت با بانک قرض الحسنه مهر ايران گفت: هزينه‌هايي همانند فرانشيز صورت حساب‌هاي بيمارستاني، مابه تفاوت قيمت‌هاي داروي بيماران، هزينه‌هاي جانبي بيماران خاص و هزينه‌هاي نگهداري در منزل بيماراني که تحت پوشش بيمه پايه نباشند از جمله مشکلات بيماران صعب العلاج است.

او با تاکيد بر ضرورت توجه به برخي بيماري ها از جمله سرطان و ام اس، افزود: وزارت بهداشت همانگونه که براي گروه‌هاي آسيب‌پذير مانند زنان باردار هزينه‌هايي را پرداخت مي‌کند بدون شک ضرورت دارد تا بيماران صعب العلاج را نيز مورد حمايت قرار دهد.

اين عضو کميسيون اجتماعي مجلس ادامه داد: تفاهم نامه همکاري وزارت بهداشت و بانک قرض الحسنه مهر ايران مي تواند کمک خوبي براي بيماران باشد، چراکه اين بانك به عنوان پشتيبان مالي ميتواند با جلب حمايت خيران شرايط مناسبتري را براي کمک به محتاجان فراهم کند.

جلودارزاده گفت: اقدامات اين چنيني مي‌تواند روحيه کمک‌رساني به بيماران را در ميان مردم تقويت کند و به آنها انگيزه دهد که با هدفمندي به کمک بيماران بشتابند.

شهاب نادري: حمايت از بيمارانيک وظيفه اجتماعي است

شهاب نادري در نيز با اشاره به تفاهم نامه بانک قرض الحسنه مهر ايران با وزارت بهداشت گفت: اقدام بانک قرض الحسنه مهر ايران در حمايت از بيماران نيازمند جاي تقدير دارد، اين بانک مي تواند با استفاده از کمک هاي مردمي و همچنين خيرين وام و تسهيلات به بيماران اعطا کند.

او افزود: بانک قرض الحسنه مهر ايران مي‌تواند با مديريت حساب ، هم کمک مالي در اختيار بيماران و مراکز درماني قرار دهد و هم مي تواند با تشويق کمک رساني به بيماران حمايت هاي خوبي را جلب کند.

اين عضو کميسيون اقتصادي در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: اينک وظيفه اجتماعي است تا از بيماران صعب‌العلاج حمايت کنيم ضمن آنکه زماني که سياست هاي جمعيت را تدوين مي کنيم لازم است حمايت هايي را در دستور کار قرار دهيم که افراد بدانند در صورت بروز مشکل، جامعه تمام قد از آنها حمايت خواهد کرد.

اين نماينده مردم در مجلس دهم، تصريح کرد: بيماران صعب العلاجي که نيازمند طي کردن پروسه‌اي خاص از درمان هستند بايد تحت پوشش و حمايت وزارت بهداشت قرار گيرند.

اگرچه بيماران صعب العلاج مانند سرطان يا ام. اس تحت پوشش بيمه هستند اما مي طلبد با قرار گرفتن در زمره بيماري هاي خاص حمايت هاي بيشتري از آنها شود چراکه هزينه هاي درمان آنها بسيار زياد است. وي افزود: بيماران صعب‌العلاج بايد در يک سطح حمايتي همانند بيماري‌هاي خاص قرار گيرند واگر ما براي بيماري‌هاي خاص امکانات دهيم بايد اين امکانات شامل بيماران سرطاني، ام.اس يا بيماران پروانه‌اي شود؛ در اين ميان اگر نياز به حمايت مجلس از لحاظ قانونگذاري وجود داشته باشد نمايندگان اين آمادگي را دارد تا از اين بيماران حمايت کند.

نادري گفت: با توجه به گسترش علم و دانش و روز افزون شدن تکنولوژي ها، شاهد بروز بيماري‌هاي متفاوت و صعب العلاجي هستيم که مي‌طلبد وزارت بهداشت با شناسايي اين بيماري ها در صدد حمايت بيشتر از آنها برآيد.

هادي قوامي: ساماندهي کمک ها از طريقي سيستم بانکي مي‌تواند نتايج خوبي را به بار آورد

هادي قوامي عضو کميسيون برنامه و بودجه نيز در رابطه با ورود بانك قرض الحسنه مهر ايران جهت همكاري در طرح ارتقاى سلامت عمومي اظهار داشت: کمک خيران و نهادهاي مختلف به بيماران همواره مرسوم بوده است، کمک هاي پراکنده نمي تواند نتايج منجسم و پابرجايي داشته باشد.

از انجائي که هزينه درمان بيماران صعب العلاج هزينه بر و بالاست ضرورت دارد که علي رغم بودجه دولتي به کمک‌هاي ديگر توجه شود. او گفت: ساماندهي کمک ها از طريقي سيستم بانکي مي‌تواند نتايج خوبي را به بار آورد.

حال که بانک قرض الحسنه مهر ايران در اين زمينه فعال شده بسيار مطلوب است و مي‌توان به نحو شايستهاي از اين پتانسيل به نفع بيماران استفاده کرد.

اين نماينده مجلس گفت: اين طيف از جامعه عليرغم اينکه بعضا” از نهادهاي متولي ، خدمات اوليه را دريافت مي کنند اما شرايط خاص بيماري چتري از نااميدي بر سر آنان گشوده و بودن يک بيمار صعب العلاج در خانواده اي بخش اعظمي از بنيانهاي اقتصادي و رواني خانواده را تحت تأثير قرار مي‌دهد برخي از اين عزيزان فاقد امکانات افزونتر براي تامين نيازهاي اساسي و حياتي خود بوده و ضرورت رسيدگي ويژه به امور آنان با استفاده از کمکهاي مردم خير و نوع دوست در مقطع کنوني محسوس است.

قوامي اعلام کرد: مي‌توان با بهره گيري از نيات خيرخواهانه و کمک هاي مردمي در رفع نيازهاي بيماران صعب العلاج ،ايجاد شبکه اجتماعي مردمي کارآمد از طريق حامي يابي براي کمک به بيماران صعب العلاج، کمک از طريق درگاه اينترنتي با استفاده از کارتهاي بانک هاي عضو شبكه شتاب کمک خيران را توسعه داد

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن