نبرد پر هیجان چوخه کاران ایران در گود چشمه زینل خان/ چشم نواز و دل نشین/ درباره باچوخه بدانیم ...

( 0 Votes ) 

اسفراین- سپهرآیین- دیروز کشتی گیران کشور مثل 14 فروردین هر سال مهمان اسفراین بودند تا بتوانند از این نام و از این ارزش پاسبانی کنند و اسفراین هم میزبانی موفق در برگزاری این رقابت های پرهیجان بود.

 

روي خط صبح به نقل از سپهرآیین، واژه چوخه در اصل واژه‌ای کردی است و به معنی شنل کوتاهی است که کشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محکم می‌کنند.

از آن جا که این ورزش از قدیم در بین مردم کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام «کشتی با چوخه» معروف شده است.کشتی با چوخه از دیرباز معمولاً در دل طبیعت و محیط‌های باز برگزار می‌شده است. اکثر گودهای کشتی با چوخه کنونی که از قدیم دایر بوده‌اند، مانند گود چشمه زینل خان در اسفراین در مناطق تفریحی و دامان طبیعت قرار دارند.

لباس و لوازم کشتی با چوخه‌ اجزایی دارد که به مهم ترین آنها می‌توان اشاره کرد: چوخه: که جامه پشمین‌ چوپانان‌ و بزرگان و در واقع پوشاک قدیمی کرد‌های خراسان بوده است. ‌چوخه در زمان‌های پیشین پالتویی ضخیم و مقاوم و دارای آستین بوده ولی امروزه به یک جلیقه‌ بدون آستین تبدیل شده است.

کمربند: شالی که روی چوخه‌ به دور کمر بسته می شود و بدن را مانند سنگ محکم نگه می‌دارد و دامن چوخه‌ را به دور آن می‌پیچند. شلوارک: همانند شلوارک‌ کشتی پهلوانی است با این تفاوت که کمی به طرف بالا تا می‌شود.

دهل و سرنا: که با نواختن آن توسط بخشی‌ها، کشتی گیر در میدان کشتی به حرکت درمی‌آید و خود را گرم می‌کند و برای مسابقه آماده می‌شود نوای دهل و سرنا که همان ریتم جنگ است، با تک آوازی برای خبر کشتی است و از مردم می‌خواهد که جمع شوند و با دل و جان به تماشا بنشینند.

میدان کشتی: که دایره‌ای با قطر 10 متر است و کشتی در آنجا برگزار می شود. باید در نظر داشت که تمام زیبایی کشتی با چوخه برگزاری آن به شکل سنتی است که می تواند برای تمام قشرها و رده های سنی جذابیت داشته باشد.

کشتی با چوخه همیشه در فضای باز و دل طبیعت و اماکن تفریحی و روی خاک نرم یا چمن برگزار شده و ضروری است در حال حاضر نیز تا جایی که امکان دارد این امر لحاظ شود. در حین کشتی نوای سرنا و دهل و یا قوشمه با ریتم خاصی شروع می شود و به تدریج که کشتی اوج می‌گیرد ریتم آن نیز تندتر می شود. دست دادن قبل از کشتی نیز از زیبایی های این ورزش است.

کشتی با چوخه همیشه روایت پیکارهایی است از جنس شور و عشق.

ورزشکاران همه ساله با عشق خود را مهیای حضور در این رقابت جانانه می کنند و یکی از میدان های این رقابت جانانه گود چشمه زینل خان اسفراین است.

گود چشمه زینل خان اسفراین هر سال 14 فروردین یاد و خاطره کشتی قدمت دار استان را که طی سال کم رنگ تر برگزار می شود زنده نگه می دارد.

دیروز کشتی گیران کشور مثل 14 فروردین هر سال مهمان اسفراین بودند تا بتوانند از این نام و از این ارزش پاسبانی کنند و اسفراین هم میزبانی موفق در برگزاری این رقابت های پرهیجان بود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن